alex_shutyuk: (Default)
alex_shutyuk ([personal profile] alex_shutyuk) wrote2017-04-13 09:00 am

Скандал проти діалогу: яка поведінка ефективніша?


Розробка проектів вулиць чи інших громадських просторів із залученням мешканців є непростим та часто досить нервовим процесом, результат якого напряму залежить від готовності всіх зацікавлених сторін чути одна одну та йти на компроміс. От і нещодавня робота над одним подвір'ям проходила так, що про неї варто розказати.

2. Мова піде про ось це прямокутне подвір'я поміж чотирьохповерховими будинками-хрущовками на вулиці Квітневій. Колись воно, мабуть, було досить затишним, але тепер являє собою невеселе видовище - проїзд по периметру перетворився на брудне місиво і вся доступна площа заставлена машинами.


3. В'їзд у подвір'я.


4. Самі будинки потішили входами в рівень з тротуаром. Також помітно, що тут доглядають за зеленню в себе під вікнами. Словом, починалося все цілком нормально.


5. Дитячий майданчик весь обставлений машинами.


6. Щоби краще зрозуміти ситуацію, ми організували на місці зустріч з мешканцями, щоби почути, що їх найбільше турбує. На неї прийшло близько 10 людей і на ній ніхто не побився пройшло все досить спокійно. Найбільше тих, хто прийшов, напрягали машини, які заїжджають всюди, де тільки можна, знищене покриття та розвалений дитячий майданчик. До речі, виявилося, що крім мешканців, дуже часто тут лишають свої машини ті, хто приїжджає в суд, що поруч. Були і такі, хто казав, що у подвір'ї забагато дерев і деякі давно пора зрізати.


7. Найочевидніше, що могло прийти в голову в такій ситуації це просто відремонтувати дорогу в її нинішніх межах, але в результаті ця дорога була би так само заставлена машинами, як і тепер, а центр подвір'я з деревами лишився би так само відрізаним цією дорогою від входів до будинків. Однією з альтернативних ідей було розділити двір на кілька частин, зробивши центральну суто пішохідною з можливістю екстренного заїзду, а з країв двору облаштувати парковки. Щоправда для цього довелося би зробити окремий заїзд так, де його зараз немає (на плані праворуч).
Перед тим, як планувати якесь велике обговорення на місці, я вирішив попередньо поспілкуватися з тими мешканцями, контакти яких лишилися після першої зустрічі.
Годинна розмова у офісі пройшла цілком нормально - загалом все ніби сподобалося, головне зауваження було до другого заїзду та того, що паркомісць забагато, на що я сказав, що якщо мешканці справді погодяться на меншу кількість паркомісць, то я тільки за. На тому і розійшлися.


8. Щоправда вже за кілька годин той самий чоловік подзвонив мені та повідомив, що сусіди вже піднімають бунт, робити другий проїзд ніхто не дасть, тим більше, що у тому кінці будинку "живе полковник, який вже дзвонить генералу, щоби все зупинити". В інших кінцях будинку, як виявилося, також жило чимало серйозних громадян зі зв'язками у різних важливих структурах, які були категорично незгідні із запропонованим та готові до боротьби за свої права. Готові настільки, що вже написали та відправили колективного листа з вимогою лишити все як є. Щоправда за кілька тижнів цей дист до мене так і не потрапив. Вже потім я дізнався, що вищезгаданий пан, який на зустрічі розказував, як йому все подобається, відразу після неї активно взявся налаштовувати своїх сусідів проти будь-яких змін.


9. Так чи інакше - проводити наступну зустріч у ширшому колі та обговорювати всі варіанти було потрібно. Найновіший варіант, виглядав так - біля в'їзду до подвір'я паркувальна зона на 12 місць, далі пішохідна відпочинкова зона (із можливістю заїзду але без кругового руху через двір), і ще далі на нинішньому місці дитячий майданчик.


10. Наповнення відпочинкової зони планувалося обговорити на зустрічі, але при зустрічі до цього так і не дійшло.


11. Під час наступної зустрічі мешканців зібралося значно більше, але конструктивної розмови не вийшло. Всі перекрикували одне одного, втихомирити пристрасті ніяк не виходило і лишалося лише намагатися докричатися до людей, які у будь-чому шукали підвох та зраду. Спочатку вони обурювалися, що паркомісць замало і що всі не влізуть, але після пропозиції співфінансування облаштування паркомісць ті самі люди почали звинувачувати у тому, що все подвір'я хочуть заасфальтувати та перетворити на парковку, а паркомісця продати сусідній новобудові (якої поблизу нема).
 - Двір має бути для зелені та дітей! Ми не хочемо у дворі парковку! Просто зробіть по колу дорогу, як зараз, і поширше! - вимагали мешканці.
 - Але ж тоді весь двір все одно буде заставлений машинами, як і зараз. Хіба не краще організувати паркування у одній його частині, а іншу залишити для дозвілля та відпочинку? - намагався дискутувати я.
 - Ну і хай собі буде заставлений. Вам яка різниця? - парирували мешканці. - Це наш двір! Шо ви тут прийшли і розказуєте як жити?! Лишіть все як є!
 - Але ж... Безпека дітей... Комфорт... Зонування простору...
 - А шо діти? Вони і так вюди лазять. Он, ми всі тут так виросли і нічого! Головне паркан довкола дитячого майданчика щоби був! - І так далі, і тому подібне.
Заради справедливості - було і кілька людейз іншою думкою, але як тільки вони намагалися щось сказати, їх відразу затикали їхні більш крикливі голосисті сусіди.
Завершилося все прозорими натяками на написання скарги, якщо всі вимоги не буде враховано.


Після зустрічі отримав ще ось такого листа. Збудуйте нам у дворі двосмугову кільцеву автодорогу і буде вам мінімум нервів.




Така ось історія. Щоби не накаляти обстановку, вирішили відмовитися від цього проекту та передати його іншим проектантам, які дуже виручили, погодившись взятися за цей об'єкт. Схоже, що в підсумку все, як і вимагали мешканці, зведеться до ремонту дороги через двір у її нинішніх межах.

А взагалі це хороший привід подумати над помилками. Мабуть багато хто зараз скаже, що #тонедлянашихлюдей і спілкуватися з мешканцями у таких ситуаціях означає гарантовано завалити будь-який проект. Звісно, в нас величезна (і обгрунтована) криза довіри одне до одного, але я не знаю, чи можна подолати її якось інакше, ніж починаючи важкий діалог та виконуючи досягнуті домовленості всіма сторонами. Звісно, це не може змінитися миттєво без зусиль, так само, як марно чекати, що пересічний алкоголік із зайвою вагою зможе відразу пробігти стометрівку з олімпійським рекордом.

Як на мене, не все так песимістично. Звісно, раз на раз не випадає, але все-таки доволі часто таке спілкування протікає цілком конструктивно і дозволяє знайти рішення, які задовільняють якщо не всіх, то більшість користувачів. Засмучує інше - нерідко проекти, напрацьовані таким чином, не спішать реалізовувати районні адміністрації, надаючи перевагу тим місцям, мешканці яких влаштовують більше скандалів, пишуть більше скарг і взагалі ускладнюють життя. Саме так наразі складається ситуація з деякими проектами, розробленими під час воркшопу з перепланування дворів. Виходить, що лінія поведінки "скандал" наразі більш ефективна для досягнення мети, ніж "діалог" і це не обіцяє нічого хорошого.

Взагалі після цього я укріпився в думці, що оновлення дворів має би починатися саме з ініціативи їхніх мешканців, яким в першу чергу потрібно вміти домовитися між собою та сформулювати своє спільне бачення. А вже потім ці сформульовані бачення мали би конкурувати між собою у боротьбі за кошти міського бюджету та різноманітні гранти, щоби позитивний результат приносив все-таки конструктив, а не скандал.

Дивіться також:

Подвір'я глядацьких симпатій






[identity profile] doroman.livejournal.com 2017-04-13 06:28 am (UTC)(link)
Капличку не пропонували поставити?

[identity profile] kupchyk.livejournal.com 2017-04-13 10:36 am (UTC)(link)
Нє, там інший контингент проживає )

[identity profile] adrian shevchuk (from livejournal.com) 2017-04-13 06:37 am (UTC)(link)
Так як і з корпоративним сектором - три варіанти (закриті), на голосування та й по всьому.

[identity profile] intellite.livejournal.com 2017-04-13 06:41 am (UTC)(link)
А чому не шукати бажаючих, серед ініціативних дворів? В яких вже сформоване ядро з адекватними поглядами?
Таким дворам пропонувати кілька варіантів (правильних) на вибір. Якщо жоден не підходить - організувати разові дебати.
Після цього - або вибрали проект і реалізовуємо або йдемо до наступного ініціативного двору.
Двори, які просрали полімери шанс покращити благоустрій і добавити фарб в своє униле життя будуть думати і погодяться на будь-який проект.

[identity profile] mayor-chistow.livejournal.com 2017-04-13 07:05 am (UTC)(link)
Навіщо взагалі вкладати гроші у подвір`я будинків, які скоро знесуть і на їх місці буде новобудова? Ті "хрущі" давно відстояли свій термін. Виявились кращими, ніж було заплановано, але все одно, їх час закінчується. Незабаром вони стануть аварійними і людей треба буде відселяти. Тим більше, що адекватні люди звідти намагаються виїхати у кращі помешкання, у чому Ви, власне, і переконались.
Залишіть тим людям все як є. Їм так добре. У Львові ще багато місць, що потребують впорядкування.

[identity profile] alexander chykysh (from livejournal.com) 2017-04-13 07:48 am (UTC)(link)
Тре качати комунікабельність і харизму, або запрошувати модераторів з тими скілами на зустрічі.

Не сприйми як особисту образу - але в тебе аура дитяча і старшим людям тебе важко бачити як авторитетну фігуру, а обговорення це така штука - в перші 10сек робиться висновок.

От взяли б з собою модератором умовного "Сидоровича"(виправка, вигляд і впевнений тон) - було б інакше.

[identity profile] picterman.livejournal.com 2017-04-13 07:56 am (UTC)(link)
Не витрачати час зусилля та гроші на дегенератів.
Витрачати їх на нормальних людей, витрачати їх на фасадні частини та виходи на центральні вулиці.
Не робити радикальних змін - тут нічого не зробиш. Можна збільшити просто площу парковок для корит по окремим будинкам і цього досить.Але судячи з наявності зелених огорож "раніше було краще" - то краще просто їх підстригти і на цьому закінчити.
Дегенерати не варті наших сил та грошей!

[identity profile] africanec1980.livejournal.com 2017-04-13 08:36 am (UTC)(link)
Я правильно понимаю, что выбор пал на этот двор потому что жильцы написали больше всех скарг?

Люди привыкли жить в неблагоприятных условиях. Еще и бравируют этим. Лицемерят что дорога "для пожарников", а не для того чтобы можно было тачку прям под окна поставить. При этом кричат и не дают другим слово сказать. Плохие люди в общем, далеко не во всех домах такие.

Полностью солидарен с комментами выше, что лучше на них не тратить ни время, ни денег.

[identity profile] hemix.livejournal.com 2017-04-13 09:01 am (UTC)(link)
гарний приклад, аби формувати для закалювання анті-зрадницького та будистського світогляду. Люди не звикли вести діалог один з одним, але це прийде лише через практику.

[identity profile] bystryj-ua.livejournal.com 2017-04-13 09:53 am (UTC)(link)
Хм, навіть не знаю, як утихомирити натовп, якщо вже всі на емоціях і спілкуються криком.Хіба пальнути зі стартового :)
Може спробувати збирати не усіх-усіх мешканців, а делегатів скажімо по одному від під'їзду? Хай ті активні хто зацікавлені самі підписи за себе збирають, бо менше людей - менше крику, легше повернутись у конструктивне русло.
З ними вже вирішити і розробити декілька різних варіантів, а тоді вже не приймаючи зауважень дати вибрати "усім-усім" голосуванням. Попередивши, що як не оберуть, то хай чекають кращих часів.
Edited 2017-04-13 09:57 (UTC)

[identity profile] kraplja-soncja.livejournal.com 2017-04-13 10:34 am (UTC)(link)
Думаю, що делегетами будуть самі крикливі і агресивні пенсіонери, яким нічим більше зайнятись, окрім як керувати і вказувати як буде краще для всіх. Ну принаймні, такий висновок напрошується, побувавши кілька раз на загальних зборах що ОСББ, що дачного кооперативу. Молодших і адекватніших такі активісти "затоптують" на раз-два.

[identity profile] bystryj-ua.livejournal.com 2017-04-13 10:44 am (UTC)(link)
Можливо, але то ще треба щоб за тебе як делегата відали підпис сусіди. Просто кричати не всі вміють, але то не означає, що вони з такими сканадалістами згодні. У ОСББ наче свої законні норми, там з делегатами не вийде.

[identity profile] bilkavbostoni.livejournal.com 2017-04-13 12:45 pm (UTC)(link)
Не будуть вони делегатами, це ж відповідальність. Таким крикливим навіть сказати - вийдіть на середину скажіть свою думку - все припиняється, ніякої ідеї переважно в них нема. Якщо докопатися до того що той пенсіонер думає, ви почуєте щось типу – "ліпше купіть нам гречки роздайте всім по тищі гривнів"

На запрошення бути за щось відповідальним, чи нести якісь функції, такі знову ж починають верещати - "а чо я, нащо воно мені треба, аби я потім була крайня" і тд.

[identity profile] kraplja-soncja.livejournal.com 2017-04-13 10:30 am (UTC)(link)
Люди звикли жити в фекаліях таких умовах, і вважають їх цілком нормальниими. Вони не знать, що може бути краще, і знати не хочуть. А той, хто каже, що зробить краще і задурно, той явно хоче намахати, і ще щось на тому заробити :) Тому краще хай буде своє, рідне яке не смердить, і нічого міняти не потрібно.
Погоджуюсь з думкою, що варто витрачати кошти на тих, хто готовий до змін, і до інших форматів подвір"я, аніж звикла парковка з задрипаною гіркою і порожньою пісочницею.

[identity profile] bystryj-ua.livejournal.com 2017-04-13 10:36 am (UTC)(link)
А ще можна зробити обговорення платним, в форматі збір коштів(з встановленою мінімалкою) на благоустрій двору, хто здав того і запросили на обговорення, значний відсоток крикунів-жмотів одразу відсіється, бо їм насправді плювати, що там за дверима їх квартири :D, а як до благоустрою не дійде, то повернути кошти.
А то кричати, критикувати всі аж бігом, а як доходить до фінансової співучасті то розбіглись.
Edited 2017-04-13 10:39 (UTC)

[identity profile] noddeat.livejournal.com 2017-04-13 11:08 am (UTC)(link)
Якщо говорити про засраність подвір’їв машинами, то Словенія є цікавим прикладом: радянські багатоповерхівки + 100% автомобілізація. Там подвір’я засрані так, шо урбаністи вибухнуть від злості, але виглядає це все одно більш менш охайно (за рахунок відсутності голої землі):




Хіпстер-трамваю в цьому місті немає, а ці люди їздять у Австрію на роботу щодня, автомобіль безальтернативний транспорт.

Це схід, на кордоні з Італією. Хіпстер-дерев небагато, але загалом все охайно:

[identity profile] bilkavbostoni.livejournal.com 2017-04-13 12:27 pm (UTC)(link)
1. Ні в якому разі не проводити зустрічей на їхній території. Крикуни, все життя цим і займаються - сварками у дворі. І на зустріч вони з'являються не слухати і обговорювати, а покричати. На "чужій" території, вони відразу стають менш сміливими, або і взагалі не приходять.
2. Як тільки хтось починає кричати, зупиняти всі розмови і надавати слово, при чому якомога офіційніше - "Вийдіть на середину, назвіться, з якого ви під'їзду, тоді висловлюйте думку". Як показує практика наших ОСББ, 90% відразу відмовляються.
3. слушно зауважили про приклади дворів у Львові, у форматі було/стало – ще краще.

А взагалі, звісно удачі вам в тій справі :/ Хотілось би щоб існував механізм зупинити проект, а натомість відремонтувати сусідній двір (чи якийсь інший у місті).

[identity profile] brown-costume.livejournal.com 2017-04-13 12:39 pm (UTC)(link)
В мене є бачення з обох сторін барикади і з обох сторін воно негативне:
1. Ще не народився такий, щоб всім догодив.
2. Ті хто більше всіх кричать, зазвичай менше всіх хочуть робити і думати. Але ті хто хотіли б змін не мають часу на зустрічі.
3. всі ми люди і проектанти часто таку хрінь роблять, бо їм лінь, а потім ображаються, що ніхто їхню тонку натуру не розуміє. І тутвже одні проектанти вдаються в мегакрасиві і нереальні проекти, а інші роблять все настільки практичним і реальним, що і не розумієш, а навіщо щось робити.

П.С. В нас всі бояться якихось змні, бо наразі. всі зміни мають величезну долю зради( і робляться на від...сь

[identity profile] brown-costume.livejournal.com 2017-04-13 12:56 pm (UTC)(link)
Мої думки щодо проектів(як би мені хотілося, щоб це відбувалося):
1. перша зустріч - приїхати подивитися і прикинути що можна взагалі зробити і повішати оголошення про зустріч з мешканцями. У випадку з хрущовками - мало жильців - можна навіть і пройтися.
2. На зустріч мати з собою наксерені міліметровки з комунікаціями. По можливості мати вже готові варіанти щоб запропонувати. Хоча б схематично, щоб люди бачили що їм пропонують. І спитати їхню думку який варіант брати за основу. Відразу запропонувати визначити 4 особи, які б представляли двір в комунікації і нехай вони вже потім виконують роботу - повідомляють про зустрічі, надають попередні проекти і т.п.
3. Тій групі показати попередній проект і дати тиждень на ознайомлення і голосування за варіант проекту.
4. Повісити на під'їздах остаточний проект зі словами - представники мешканців погодили наступний варіант.
І все - проектант має відмазку, що громада вибрала і не слухає пустозвонів і т.д.

[identity profile] sergij melnychenko (from livejournal.com) 2017-04-13 08:00 pm (UTC)(link)
ОСББ і мешканці подвір'я новобудови на просп. Червоної Калини 64, котрий не пройшов у воркшоп з перепланування модерністичних дворів, готовий і прислухатись, і до екпериментів, маємо адекватне і прогресивне правління. Запрошуємо! P.S. Шкандалю не буде )

[identity profile] dmytro nosovskyy (from livejournal.com) 2017-04-14 11:56 am (UTC)(link)
alex_shutyuk а що з проектом вулиці Бандери? Казали, що з трьох проектів складуть один з зауваженнями і вже півроку нічого не чути.

[identity profile] fintosh.livejournal.com 2017-04-18 01:42 pm (UTC)(link)
Купив квартиру на етапі будівництва 19К м2, дизайнерський проект, все достойно вийшло. Очікував контингент буде хороший, але далеко не всі.
Бажаючих склити балкони, кондиціонери з трубками на вулицю, білити дерева і бордюри, хоть відбавляй... А там багато молоді і прогресивних "типу".
Тому в таких будинках, ойййй як тяжко. Я вже відчував на своєму прикладі )

[identity profile] dfaw.livejournal.com 2017-04-23 08:41 pm (UTC)(link)
Не умеешь ты срачом управлять, создал бы пару ОСББ сначала, знал бы что делать.

3 дома, 3 подъезда это 81-108 квартир, то есть для легитимного решения тебе надо не 10 человек, а 61-82 :)

Если я сейчас проверну то авантюру - которую задумал, тогда потом расскажу некоторые хаки и нюансы :)